Pestrý & jedlý Frýdek-Místek

Příroda tu byla dávno před námi. O několik miliónů let. Dovolme jí vstoupit do míst, která jí původně patřila. Rostliny ztělesňují naději. Pokud žijí ony, budeme žít taky.

Nyní bydlím ve Frýdku-Místku a zkouším TO tu. V roce 2019 jsem oslovila Odbor životního prostředí ve FM s návrhem na celostní péči o veřejný prostor, ze kterého by měli prospěch všichni. Už při druhé stránce prezentace nastal velký odpor úředníků, proč to nejde a že až seženu 100 miliónů Kč, můžeme se o tom začít bavit. Ale neměla jsem pocit, že se chtěli se mnou bavit, ani kdybych měla 100 miliónů.

V roce 2020 jsem předložila konkrétní koncept pro malou zástavbu, který podepsalo 30 sousedů.  

A zatím se jeví, že úřednícká arogance a bezohlednost vládne všude stejně. Drží si své zlaté doly a moc. peníze vyberou ve formě daní a pak je vytěží veřejný prostor do vlastních kapes.

A tak to zkoušíme jinak s komunitou Přátelé Lipiny, z.s. Pronajali si od města pozemek před domem, ve kterém někteří z komunity bydlí. Zkoušeli jsme přes různé nadate získat nějaké finance do začátku. Bez úspěchu. Nevadí. Jedeme dál i bez peněz. Třeba to dáme. A to pak budou mít starostové velké starosti, že krása s obrovským přesahem vzniká s radostí a téměř zdarma.

Podívejte se z oken, máme tam bezduchou neživou poušť. To má negativní dopad na psychiku lidí, na kvalitu půdy, na úbytek podzemních vod, mizí ptáci a hmyz, mizí život jako takový... až jednou zmizíme i my lidé...  pak nastane ráj na Zemi.